Axium EX4000 Portable Flex terminal
Compact in size and feather-light in your pocket, the Axium EX4000 Portable Flex is the perfect choice for anyone looking to accept payments in-store or on the go. Small businesses in particular benefit from this practical and reliable entry-level device.
Order Axium EX4000 Portable Flex now Discover Axium EX4000 Portable FlexAxium EX4000 Portable Flex – Technical specifications
The Axium EX4000 Portable Flex stands out with its Android intuitive user interface, fast transaction processing, and convenient USB-C charging port. This lightweight device fits easily in any pocket and ensures top-notch connectivity for on-the-go payment processing, thanks to its integrated SIM card.
Specifications at a glance
| DIM (L × W × H) | 146,8 × 75 × 12,7 mm |
|---|---|
| Weight | 182 g |
| Communication | 4G/ Wi-Fi |
| Power supply | Li-ion battery (2500 mAh) / |
| Display (pixels) | Colour touch display (854 × 480 px) |
| Screen size | 5" |
| Printer | No - customer receipt via QR code and merchant receipt via email |
| Speaker / Audio jack | Yes / Yes |
| Security certificate | PCI PTS 6.x |
| Operating system | Android 10.0 |
| Card reader | Contactless / EMV chip |
Technical deep dive: Axium EX4000 Portable Flex features
Flexible payment methods with our professional mobile payment terminal
The flexible payment solution tailored to your industry
The portable Android terminal for secure payments makes entering the world of cashless transactions easy. It is versatile and suitable for use across a variety of industries, including:
Axium EX4000 Portable Flex in daily use
Digital receipt via QR code
Tip function with amount entry or percentage
Slim and ultra-light design for on-the-go payment processing
Compare your options
Axium EX4000 Portable Flex |
Axium DX8000 Portable Flex |
Axium EX8000 Portable Flex |
Saturn 1000F2 Portable Flex |
Move/5000 Portable |
|
| DIM (L × W × H) | 146,8 x 75 x 12,7 mm |
198 × 83 × 62,5 mm |
170 × 80,6 × 19 mm |
203,9 × 80 × 55,9 mm |
169 × 78 × 57 mm |
| Weight | 182 g |
441 g |
290 g |
495 g |
320 g |
| Communication | 4G/ Wi-Fi |
4G/ Bluetooth/ Wi-Fi |
4G/ Bluetooth/ Wi-Fi |
4G LTE/ Wi-Fi |
4G/ Wi-Fi |
| Power supply | Li-ion battery (2500 mAh) |
Li-ion battery (3350 mAh) |
Li-ion battery (4040 mAh) |
Li-ion battery |
Li-ion battery |
| Display (pixels) | Colour touch display |
Colour touch display |
Colour touch display |
Colour touch display |
Colour display |
| Screen size | 5" |
6" |
6" |
5.5" |
3.5" |
| Printer | - |
Yes |
- |
Yes |
Yes |
| Speaker | Yes |
Yes |
Yes |
Yes |
- |
| Audio jack | Yes |
Yes |
Yes |
Yes |
- |
| Security certificate | PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
PCI PTS 5.x |
| Cash register connection | - |
- |
- |
- |
- |
| Operating system | Android 10.0 |
Android 10.0 |
Android 10.0 |
Android 9.0 |
- |
| Card reader | EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
| Accessories | - |
Charging station/ Charging station with communication module |
Charging station |
Charging station |
Charging station |
| Environmental conditions | Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
Operating temperature –10 °C to 50 °C |
Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
Check Move/5000 Portable page |
Downloadable Resources
FAQ: Your guide to the Axium EX4000 Portable Flex
Learn everything you need to know about payment terminals for mobile businesses, practical payment solutions, and the Axium EX4000 Portable Flex terminal – including key features, technical details, and much more.
-
The Axium EX4000 Portable Flex is a portable payment terminal, designed for mobile businesses. It is well suited for flexible businesses such as food trucks, market stalls, delivery services, craftsmen, and small shops without a fixed checkout. As an ideal entry-level device for any small business it offers 4G and Wi-Fi connectivity, a compact design, and support for all common payment methods enabling reliable payment processing on the go. For further questions about the terminal, please contact our sales team.
-
Yes, Worldline's Axium EX4000 Portable Flex features both an EMV chip reader and an NFC reader. Digital receipts can be issued via QR code helping merchants reduce paper usage. For additional questions, please contact our sales team.
-
Yes, the Axium EX4000 Portable Flex is ideal for food trucks or mobile merchants, as it is a compact POS device for mobile selling and features an easy-to-use Android interface. Payments can be processed securely in busy environments, as receipts are delivered via QR code. For further questions, please contact our sales team.
-
The Axium EX4000 Portable Flex supports both 4G and Wi-Fi and will switch between them depending on signal strength, helping to maintain stable transaction processing in various locations. For further technical specifications, please contact our sales team.
-
Yes, the Axium EX4000 Portable Flex is PCI PTS 6.x certified. For additional technical details, please contact our sales team.
-
The Axium EX4000 Portable Flex is compact, flexible, and wireless. Digital receipt issuing via QR code eliminates the need for paper rolls and the terminal can operate without a traditional cash register. It is a practical choice for businesses with mobile workflows or without a permanent checkout location. For further questions, please contact our sales team.
-
On payment terminals without an integrated printer, receipts are handled digitally. After each transaction, a QR code apears on screen, allowing customers to scan with their smartphone to download the receipt. Merchant receipts, along with daily summaries, are sent directlt to your specified email address.
Ready to start accepting payments?
Get in touch with us - we'll be happy to show you how you can increase your turnover with cashless payment options. We’ll get back to you within 24 hours.