Axium EX8000 Portable Flex terminal
Axium EX8000 Portable Flex combines a slim design with modern lines making it the ideal mobile payment terminal for on-the-go payments. Payment receipts can be sent quickly to your customers via QR code.
Order Axium EX8000 Portable Flex now Explore Axium EX8000 Portable FlexAxium EX8000 Portable Flex specifications
The Axium EX8000 Portable Flex impresses with a powerful battery and fast transaction processing. Thanks to its lightweight design, it is highly versatile and always connected – whether in-store via Wi-Fi or on the move via 4G LTE with its built-in SIM card.
Specifications at a glance
| DIM (L × W × H) | 170 × 80,6 × 19 mm |
|---|---|
| Weight | 290 g |
| Communication | 4G / Bluetooth / Wi-Fi |
| Power supply | Li-ion-Battery (4040 mAh) / USB-C charging port |
| Display (pixels) | Colour touch display (1440 × 720) |
| Screen size | 6’’ |
| Printer | No - customer receipt via QR code and merchant receipt via email |
| Speaker / Audio jack | Yes / Yes |
| Security certificate | PCI PTS 6.x |
| Operating system | Android 10.0 |
| Card reader | Contactless / EMV chip / Magnetic stripe |
Technical deep dive: Axium EX8000 Portable Flex features
Flexible payment methods with our professional POS device
Tailored to your industry
Get started today with the Axium EX8000 Portable Flex, the mobile payment terminal for small and large business owners alike. No matter which industry you operate in, this flexible and compact payment terminal is the perfect business payment solution for you and your company:
Axium EX8000 Portable Flex in daily use
Digital receipt via QR code
Clear overview with transaction history
Slim and practical design for on-the-go payment processing
Comparison makes all the difference
Axium EX8000 Portable Flex |
Saturn 1000F2 Portable Flex |
Axium DX8000 Portable Flex |
Axium EX4000 Portable Flex |
Move/5000 Portable |
|
| DIM (L × W × H) | 170 × 80,6 × 19 mm |
203.9 × 80 × 55.9 mm |
198 × 83 × 62,5 mm |
146,8 x 75 x 12,7 mm |
169 × 78 × 57 mm |
| Weight | 290 g |
495 g |
441 g |
182 g |
320 g |
| Communication | 4G/ Bluetooth/ Wi-Fi |
4G LTE/ Wi-Fi |
4G/ Bluetooth/ Wi-Fi |
4G/ Wi-Fi |
4G/ Wi-Fi |
| Power supply | Li-ion battery (4040 mAh) |
Li-ion battery |
Li-ion battery (3350 mAh / 7.2 V, 24.12 Wh) |
Li-ion battery (2500 mAh) |
Li-ion battery |
| Display (pixels) | Colour touch display |
Colour touch display |
Colour touch display |
Colour touch display |
Colour display |
| Screen size | 6" |
5.5" |
6" |
5" |
3.5" |
| Printer | - |
Yes |
Yes |
- |
Yes |
| Speaker | Yes |
Yes |
Yes |
Yes |
- |
| Audio jack | Yes |
Yes |
Yes |
Yes |
- |
| Security certificate | PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
PCI PTS 5.x |
| Cash register connection | - |
- |
- |
- |
- |
| Operating system | Android 10.0 |
Android 9.0 |
Android 10.0 |
Android 10.0 |
- |
| Card reader | EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
| Accessories | Charging station |
Charging station |
Charging station/ Charging station with communication module |
- |
Charging station |
| Environmental conditions | Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
- |
Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
- |
Check Saturn 1000F2 Portable Flex page |
Check Axium DX8000 Portable Flex page |
Check Axium EX4000 Portable Flex page |
Check Move/5000 Portable page |
Downloadable Resources
FAQ: Your guide to the Axium EX8000 Portable Flex and mobile merchant solutions
Learn everything about mobile business payment solutions and the Axium EX8000 Portable Flex terminal – including features, technical details, and more.
-
The Axium EX8000 Portable Flex is a wireless payment terminal with a powerful battery and a user-friendly Android-based operating system. Its large colour touchscreen makes operation easy for both merchants and customers. For detailed comparison charts and technical specifications, please contact our sales team.
-
Yes, the Axium EX8000 Portable Flex from Worldline includes an EMV chip reader, NFC, and magnetic stripe reader, making it a practical and portable POS system for all cashless payment methods. For further questions, please contact our sales team.
-
The Axium EX8000 Portable Flex is flexible and wireless. The digital receipt delivery via QR code also eliminates the need to change paper rolls. This mobile payment terminal is therefore ideal for businesses that operate on the move or don’t have a fixed checkout location. For further questions, please contact our sales team.
-
Yes, the mobile payment terminal is suitable for small business owners, as well as for larger retailers who want to take payments remotely with the Axium EX8000 Portable Flex. For detailed comparison charts and technical specifications, please contact our sales team.
-
Yes, the handheld POS terminal is ideal for retail and hospitality, featuring a long battery life and fast transaction processing. The tipping function (with optional fixed amount or percentage) is a useful additional feature for hospitality businesses and other sectors where tipping is customary. For further questions, please contact our sales team.
-
Worldline offers a wide range of service packages to meet different needs – from basic packages to comprehensive all-included solutions. Please contact our sales team if you would like more information about our service packages or visit our website.
-
On payment terminals without an integrated printer, receipts are handled digitally. After each transaction, a QR code apears on screen, allowing customers to scan with their smartphone to download the receipt. Merchant receipts, along with daily summaries, are sent directlt to your specified email address.
Axium DX8000 Portable Flex terminal
Interested in finding more?
Get in touch with us - we'll be happy to show you how you can increase your turnover with cashless payment options. We’ll get back to you within 24 hours.