Axium EX4000 Portable Flex terminal
Compact in size and feather-light in your pocket, the Axium EX4000 Portable Flex is the perfect choice for anyone looking to accept payments in-store or on the go. Small businesses in particular benefit from this practical and reliable entry-level device.
Order Axium EX4000 Portable Flex now Discover Axium EX4000 Portable FlexAxium EX4000 Portable Flex – Technical Specifications
The Axium EX4000 Portable Flex stands out with its Android intuitive user interface, fast transaction processing, and convenient USB-C charging port. This lightweight device fits easily in any pocket and ensures top-notch connectivity for on-the-go payment processing, thanks to its integrated SIM card.
Specifications at a glance
| DIM (L × W × H) | 146,8 × 75 × 12,7 mm |
|---|---|
| Weight | 182 g |
| Communication | 4G/ Wi-Fi |
| Power supply | Li-ion battery (2500 mAh) / |
| Display (pixels) | Colour touch display (854 × 480 px) |
| Screen size | 5" |
| Printer/ Speaker/ Audio jack | No / Yes / Yes |
| Security certificate | PCI PTS 6.x |
| Operating system | Android 10.0 |
| Card reader | EMV chip / Contactless |
Technical deep dive: Axium EX4000 Portable Flex features
Flexible payment methods with our professional mobile payment terminal
The flexible payment solution tailored to your industry
The portable Android terminal for secure payments makes entering the world of cashless transactions easy. It is versatile and suitable for use across a variety of industries, including:
Axium EX4000 Portable Flex in daily use
Digital receipt via QR code
Tip function with amount entry or percentage
Slim and ultra-light design for on-the-go payment processing
Compare your options
Axium EX4000 Portable Flex |
Saturn 1000F2 Portable Flex |
Link/2500 Portable Flex |
|
| DIM (L × W × H) | 146,8 x 75 x 12,7 mm |
203.9 × 80 × 55.9 mm |
129 × 70 × 18.4 mm |
| Weight | 182 g |
495g |
165 g |
| Communication | 4G/ Wi-Fi |
4G LTE / Wi-Fi |
4G and Wi-Fi |
| Power supply | Li-ion battery (2500 mAh) |
Li-ion battery |
USB A to USB C |
| Display (pixels) | Colour touch display |
Colour touch display |
Colour display |
| Screen size | 5" |
5.5" |
2.4" |
| Printer | - |
Yes |
- |
| Speaker | Yes |
Yes |
- |
| Audio jack | Yes |
Yes |
- |
| Security certificate | PCI PTS 6.x |
PCI PTS 6.x |
- |
| Cash register connection | - |
- |
- |
| Operating system | Android 10.0 |
Android 9.0 |
- |
| Card reader | EMV chip |
EMV chip |
EMV chip |
| Accessories | - |
Charging station |
- |
| Environmental conditions | Operating temperature: –10 °C to 50 °C |
- |
–10 °C to +50 ° C, 0–85% humidity (non-condensing) |
Downloadable Resources
FAQ: Your guide to the Axium EX4000 Portable Flex
Learn everything you need to know about payment terminals for mobile businesses, practical payment solutions, and the Axium EX4000 Portable Flex terminal from Worldline – including key features, technical details, and much more.
-
The Axium EX4000 Portable Flex is a standalone Android POS payment device, especially designed for small shops in Luxembourg. It is well suited for flexible businesses such as food trucks, market stalls, delivery services, craftsmen, and businesses without a fixed checkout. As an ideal entry-level device for any small business it offers 4G and Wi-Fi connectivity, a compact design, and support for all common payment methods enabling reliable payment processing on the go. For further questions about the terminal, please contact our sales team.
-
Yes, this Android POS device from Worldline features both an EMV chip reader and contactless reader. Digital receipts can be issued via QR code helping merchants reduce paper usage. For additional questions, please contact our sales team.
-
Yes, the Axium EX4000 Portable Flex is a POS device for cafés, restaurants and takeaway businesses, as it is a compact POS device for mobile selling and features an easy-to-use Android interface. Payments can be processed securely in busy environments, as receipts are delivered via QR code. For further questions, please contact our sales team.
-
The Axium EX4000 Portable Flex supports both 4G and Wi-Fi and will switch between them depending on signal strength, helping to maintain stable transaction processing in various locations. For further technical specifications, please contact our sales team.
-
The Axium EX4000 Portable Flex is safe for everyday payments and customer data. It uses strong device security, and is PCI PTS 6.x certified. For additional technical details, please contact our sales team.
-
The Axium EX4000 Portable Flex is compact, flexible, and wireless. Digital receipt issuing via QR code eliminates the need for paper rolls and the terminal can operate without a traditional cash register. It is a practical choice for businesses with mobile workflows or without a permanent checkout location. For further questions, please contact our sales team.
Axium DX8000 Portable Flex terminal
Interested in learning more?
Are you an existing customer and do you need terminal support, do you have questions about your transactions or do you want to change your contract? Please contact our Customer Service / Terminal Support.